Hiend Audio, DIY, Hi-Fi, Stereo, Electronics site, for lovers of high-fidelity music reproduction. High-End Vacuum Tubes. Silicon. Do-It-Yourself Audio Systems. Schematics: amplifiers, speakers, horns, CD, DAC. Circuits, Topologies, Acoustics, Cables, Speakers, Voltage Regulators, Equipment Upgrades, Modifications, Problems, Solutions, Tips, Tricks. ------ Dla pasjonatów Hiend Audio, najwyższej wierności odtwarzania muzyki na sprzęcie budowanym, modyfikowanym samemu. Wiedza: elektronika, układy lampowe i krzemowe, wzmacniacze, głośniki, kolumny, tuby, DAC, kable, DIY, porady, sztuczki, problemy, rozwiązania, tor audio.

«

»

Aug 17 2013

Print this Post

Kondensator trójnóżkowy – Kiedy należy stosować

Kondensator trójnóżkowy

Kondensator trójnóżkowy

{{ Uaktualnienie: 2014-04-03:

Porównajcie też z teścią poniższego linka, który jest powiązany z tematem i stanowi potwierdzenie z niezależnego źródła tez, które tutaj w artykule poruszam:
http://jimmyauw.com/2010/04/24/observing-inner-and-outer-foil-of-some-popular-capacitors
}}

Jak często zastanawiasz się nad liczbą nóżek kondensatora? Dlaczego zawsze dwie, a nie trzy? Trzy – to piękna liczba. Więc dlaczego nie możemy mieć trójnóżkowego kondensatora?

Cóż … hmmm … niektórzy z nas robią je z trzema nogami. Tak jak ja. Pokażę Wam zdjęcie kondensatora na trzech nogach … Moja własna produkcja. Zrobiłem je, bo ich potrzebowałem. Były konieczne. Na trzech nogach. Tutaj są zdjęciach kondensatory typu Teflon FT-3 o wartości 0,22 uF / 600.

Musiałem takie rozwiązanie zastosować w moim buforze lampowym. Moje pytanie do Was jest następujące: Dlaczego trzeba było tak zrobić? Tutaj wskazówka: takie rozwiązanie przyniosło istotną poprawę. Albowiem istnieją pewne miejsca, w niektórych obwodach, czy w topologiach, w których takie fikołek jest po prostu nieodzowny.

Zastanówcie się proszę przez chwilę nad tą zagadką …

Kondensator trójnóżkowy

Kondensator trójnóżkowy

Kondensator trójnóżkowy

Kondensator trójnóżkowy

Kondensator trójnóżkowy

Kondensator trójnóżkowy

Kondensator trójnóżkowy

Kondensator trójnóżkowy

Wiadomym jest, iż kondensator foliowy, zwłaszcza taki nieco lepszej jakości, ma swoją zewnętrzną folię, “zewnętrzną elektrodę” oznaczoną w odpowiedni sposób,  np. czarnym paskiem na korpusie. Często też jest tak, że zewnętrzna elektroda, w przypadku kondensatorów osiowych, jest po lewej stronie od napisów.  Tak, taki “foliowy” kondensator ma również swój “MINUS”, stosując barwną analogię do kondensatorów elektrolitycznych.

Kondensatory foliowe nie są całkowicie symetryczne, jak to się może wydawać na pierwszy rzut oka.  Ich nóżki nie są sobie absolutnie równoważne i “zamienne” pomiędzy sobą. Istnieje różnica między nimi. “Elektroda zewnętrzna” powinna być podłączona do tego konkretnego miejsca w obwodzie elektronicznym, które wykazuje najmniejszą impedancję dynamiczny względem masy sygnałowej (AC). To wszystko wiemy. Natomiast, niezależnie od powyższego, powtarzam moją zagadkę: Kiedy musimy użyć trój-nóżkowego kondensatora ?

… OK …  podam teraz rozwiązanie dla tej mojej zagadki.

Wyobraźcie sobie, że macie bardzo dobrą topologię dla bufora lampowego. Topologię, która jest ogólnie bardzo dobra pod względem parametrów pracy, ale ma tylko jedną wadę: jest “trudna”, w kontekście impedancji wyjściowej. Mam tutaj na myśli topologię SRPP (Shunt Regulated Push Pull). Jest to prawdopodobniej jeden z najbardziej popularnych układów szerokopasmowych, ale zarazem jeden z tych, które są najmniej zrozumiane, jeśli chodzi o zasadę jego działania.

Tutaj warto wskazać na bardzo dobre źródło informacji dotyczące tego tematu: www.tubecad.com (… Panie Broskie, tysiąckrotne podziękowania z mojej strony za wszystkie dobre rzeczy, jakie Pan pisze odnośnie teorii lamp elektronowych, jak również o teorii obwodów krzemowych. Świetny materiał ! … ).  Konkretnie, warto przeczytać kilka jego artykułów dotyczących układu SRPP.

Aby długie opowiadanie, SRPP jest kochanie pod względem różnych korzystnych cech, np. szerokopasmowy charakter pracy takiego stopnia wzmacniającego, ale ma “problemy” z impedancją następnego etapu, ponieważ jest to dość skomplikowana “gra” między dwoma obwodami, która ma tutaj miejsce. Aby zrozumieć zasadę działania SRPP, należałoby starannie zastanowić się, co się dzieje w tym układzie przy wyjściu zwartym do masy.  A następnie – co się dzieje, gdy pracuje bez jakiegokolwiek obciążenia. W każdym z tych przypadków SRPP staje się … zupełnie czymś innym.  Ażeby zamknąć tą małą dygresję, która się zaczęła w tym miejscu niebezpiecznie rozrastać (bo o SRPP to by można gadać bez końca), to przyjmijmy w uproszczeniu, że SRPP ma “wysoką impedancję wyjściową (jest to dobre przybliżenie, aczkolwiek nie całkiem wiernie oddaje to, co tam się naprawdę dzieje).

Jest coś takiego, jak optymalna impedancja obciążenia dla tego układu. Jeśli natomiast  obciążenie jest mniejsze niż wartość optymalna, to dziwne rzeczy zaczynają się dziać. Powiedzmy, że SRPP działa najlepiej na lampach cechujących się “niskim Ra”, czyli niską impedancją wewnętrzną widzianą od strony anody.

Ale tak się jednak składa, że ​​jest sporo dobrych “audiofilskich” duo-triod,  … ktore nie są w pełni zgodne z powyższym wymogiem. Chcielibyśmy np. wykorzystać nasze ulubione audiofilskie lampy, co do których WIEMY, że dobrze zagrają, w tym obwodzie. Jednak dysponują one, pech chciał, dość wysoką wartością Ra.

Więc teraz jest dylemat: budować nasze SRPP na bazie “dobrze brzmiącej” lampy, ale takiej z dość wysokim Ra ?  Albowiem w rezultacie, uzyskamy w efekcie bufor lampowy o dość wysokiej impedancji wyjściowej.

No i mamy problem. … Mój wzmacniacz jest lampowy, więc cechuje się dośc wysoką impedancją wejściową.

Więc mamy teraz :

Wysoka impedancja wyjściowa, jaka jest widoczna od strony wyjścia z SRPP, a jednocześnie:
Wysoka impedancja wejściowej, jaka jest widoczna od strony wejścia wzmacniacza lampowego.

Aby pogorszyć sytuację, przed tym wejściem wzmacniacza mamy dość długi odcinek kabla połączeniowego – interkonekt.

Wobec powyższej sytuacji, nasze wcześniejsze dywagacje na temat “kierowania zewnętrznej okładzny kondensatora foliowego w kierunku niższej impedancji” – tracą jakąkolwiek rację bytu, albowiem “obie strony” kondensatora widzą obwody o wysokiej impedancji.

Wynik:  Buczenie.  Dużo buczenia. Siano zbierane z powietrza. Bardzo denerwujące.

A powód tego jest prozaiczny: teraz nie ma “niskiej impedancji” z żadnej strony kondensatora. Obie strony są wysokiej impedancji. Nie ma więc strony o niskiej impedancji, do której można by zwrócić się z zewnętrzną elektrodą kondensatora, tak jak to się normalnie robi, aby zminimalizować ilość zakłóceń zewnętrznych, jakie mogą przeniknąć do wnętrza kondensatora foliowego z “otaczającego powietrza”.  Kondensator z dwoma nóźkami – nie rozwiązuje nam problemu, bez względu na to “w jaki sposób” go połączymy: zewnętrzną okładziną w kierunku  SRPP lub też w stronę naszego długiego interkonektu.

Ponieważ nie chciałem rezygnować z moich ulubionych lamp, które zresztą już zakupiłem dla tego konkretnego zastosowania, a z drugiej strony chciałbym – w miarę możliwości – pozbyć się przykrego przydźwięku, musiałem wymyślić sposób, aby rozwiązać problem. Rozwiązanie tkwi w starannym ekranowaniu. Okablowanie wewnętrzne w stopniu bufora SRPP poprowadziłem koncentrykami (trochę pomogło). Interkonekt został wymieniony na taki z lepszym ekranem. (też trochę pomogło). Wewnętrzne okablowanie wzmacniacza mocy jest już od dawna na koncentrykach, więc tam nie za wiele do roboty by było.

Tak więc jedyne inne możliwe miejsce, w którym przydźwięk może się przedostawać do ścieżki sygnałowej, to jest sam kondensator sprzęgający, na wyjściu z bufora.

Kondensator został otoczony cienką warstwą folii miedzianej, 0,1mm grubości (taka, jaką można w sklepach modelarskich kupić). Tak sporządzoną zewnętrzną otulinę kondensatora opasałem drutem miedzianym i zalutowałem, aby się to wszystko nie rozwijało. Dodałem oczywiście naszą “trzecią nogę” – czyli po prostu przewód uziemiający.

Problem przydźwięku całkowicie zniknął. Bufor działa nadzwyczajnie – słucham nas nim muzyki po dziś dzień.

Istnieje jednak pewna kwestia, na którą należałoby zwrócić uwagę. To rozwiązanie ma pewną drobną wadę, lub przypadłość, z której należy sobie zdawać sprawę.Chodzi mianowicie o to, że niejako “wprowadzamy” pasożytniczą pojemność, w relacji pomiędzy torem sygnału, a masą. Nie jest to duża pojemność, ale jest.  U mnie to wyszło prawie pod 1 nF.  Akurat w przypadku tego obwodu, miejsca, w którym to rozwiązanie zastosowałem, ta pasożytnicza pojemność nie stanowi jakiegokolwiek problemu. De facto wykorzystuję ją w innym celu, a mianowicie stanowi ona teraz część pojemności filtra dolnoprzepustowego, którego zadaniem jest odfiltrowanie zakłóceń wielkiej częstotliwości, jakie wydostają się z DAC, zakłóceń związanych z procesem konwersji z cyfry na analog. Normalnie to tego typu filtry są instalowane bezpośrednio na wyjściu z układu DAC. Taki filtr jest strojony na częstotliwość około 160 kHz. Jest to już dość daleko od pasma audio. Skoro teraz wprowadziłem niejako “pojemność do masy” na wyjściu bufora lampowego, więc mogłem po prostu usunąć stosowne pojemności, które były zainstalowane pierwotnie na płytce DAC. Teraz niejako, proces “filtrowania” został przesunięty nieco dalej od DAC, a mianowicie za bufor lampowy. Inną zaletą takiego rozwiązania jest to, że teraz wyjście prądowe DAC jest “oddzielone” od pojemności bocznikującej do wyjście do masy, czyli od impedancji obciążającej wyjście DAC. Ta impedancja normalnie jest zależna od częstotliwości i wprowadzała na wyjściu DAC element impedancji pasożytniczej, zależnej od częstotliwości. Zatem “usunięcie”, a raczej “odsunięcie” tego filtra od wrażliwego wyjścia DAC powinno zaiste skutkować nieco niższym poziomem całkowitych zniekształceń.

Pozdrawiam,

zjj_wwa

audio, DIY, hiend, audio-hiend, hiend-audio, HiEnd, diy, tube, tetrode, pentode, triode, tetroda, pentoda, trioda, hi-end, Hifi, HiFi, Hi-Fi, amp, amplifier, Amplifier, amplifiers, high-end, highend audio, highend-audio, audio highend, audio-highend, amps, analogowy, CD, DAC, digital Do-It-Yourself, Hi-End, hifi, hi-fi, transistor, diode, tranzystor, dioda, diody, kolumny, lampy, loudspeaker, Loudspeakers, music, napęd, odtwarzacz, player, preamp, preamplifier, przedwzmacniacz, reproduction, stereo, wzmacniacz, operacyjny, wzmacniacze, Amplifiers, Amps, analog, analogowo-cyfrowy, converter, cyfrowa, cyfrowe, cyfrowy, elektroda, elektrody, głośnik, głośnika, głośnikami, głośnikowe, głośnikowy, kolumna, lampowe, lampowy, listen, listening, muzyce, muzyka, muzykę, odtwarzanie, Op-Amp, Op-amps, Preamp, Preamplifier, preamplifiers, preamps, przedwzmacniacza, przedwzmacniacze, Przedwzmacniaczy signal, signal-path, speaker, speakers, sygnał, sygnały, system, valve, video, Wzmacniacz, wzmacniacza, wzmacniaczy, Yourself, analogowa, analogowe, analogowo, Audio, conversion, converters, diode, Diode, elektrod, elektrodach, elektrodami, głośnikach, głośniki, głośnikiem, głośnikom, głośników, głośnikowych, głośnikowymi, interconnect, kolumn, kolumną, kolumnach, konwerter, krzem, krzemowa, lamp, lampa, lampowa, MKP, MKT, muzyką, muzyki, op-amp, Opamps, pentod, pentoda, pentode, pentody, Preamplifiers, przewód, przewody, silicon, Stereo, sygnale, sygnałem, sygnałowi, sygnału, tranzystory, trioda, triode, Triody tube, tubes, valves, Wzmacniacze, ADC, Analogowo-Cyfrowy, Analogowy, cable, cables, dioda, electrolytic, elektrodą elektrodzie, elektrolit, elektrony, głośnikowa, głośnikowi, głośniku, interconnects, kabel, kable, kondensator, kondensatory, krzemem, krzemie, krzemowy, lampach, lampie, Lampy, Loudspeaker, loudspeakers, Napęd, Odtwarzacz, Opamp, operacyjne, operacyjny, opornik, opornika, oporników path, pentodach, Pentode, pentodom, Player, płytka, Preamps, Przedwzmacniacz, Przedwzmacniacze, Reproduction, resistor, resistors, rezystor, rezystora, Signal, słuchać, słuchanie, transistor, transistors, tranzystor, tranzystora, tranzystorowa, triodą, triodach, triodzie, Tubed, Analog, capacitor, Cyfrowa, Cyfrowe, Cyfrowy, diod, diodach, diody, electron, Elektroda, elektrodom, Elektrody, elektrolita, elektrolity, elektron, elektronami, elektronowe, elektronu, foliowe, foliowy, Głośnik, Głośnika, Głośnikach, Głośnikami, Głośniki, Głośników, Głośnikowe, Głośnikowy, ic, Kolumna, kolumnami, kolumnie, kolumnom, Kolumny, kondensatora, Konwerter, Krzem, krzemowe, Lampowe, Listen, Listening, Muzyce, Muzyka, Muzyką, Odtwarzanie, OpAmp opamp, operacyjnego, operacyjnemu, opornikach, opornikami, oporniki, opornikom, opornikowi, oporniku, PCB, Pentody, Przedwzmacniacza, przedwzmacniaczy, rezystorach, rezystorom, rezystorów, rezystory, ścieżka, Signal-path, Speaker, Speakers, srebrny srebro Sygnał, Sygnały, System, tranzystorem, tranzystorowe, tranzystorowy, triod, triodom, Valve, Video, Wzmacniacza, Wzmacniaczy, Analogowa, Analogowo, Analogowo-cyfrowy, capacitors, diodom, Elektrodach, Elektrodami, elektrolicie, elektrolitów, elektronów, elektronowy, Głośnikiem, Głośnikom, Głośnikowi, Głośnikowych, Głośniku, IC, Kolumn, Kolumną, Kolumnach, Kolumnami, kondensatorów, kondensatorze, krzemowej, krzemowych, krzemu, Lamp, Lampa, Lampowa, Lampowy, Muzykę, Muzyki, Op-amp, OpAmps, Oporniki, Pentod, Pentoda, pentody, pentodzie, polipropylene, polistyrene, Przewód, Przewody, Ścieżką, Ścieżkami, Silicon, Sygnale, Sygnałem, Sygnałowi, Sygnału, trace, Trioda, Triode, triody, Tube, Tubes, Valves, Cable, Cables, Dioda, Diody, diodzie, Electrolytic, Elektrod, Elektrodą Elektrodzie, Elektrolicie, Elektrolit, Elektrolita, elektrolitami, elektrolitowi, Głośnikowa, Kabel, Kable, kondensatorami, kondensatorem, kondensatorom, kondensatorowi, Kondensatory, Krzemem, Krzemie, Krzemowa, Lampach, Lampie, Operacyjne, Operacyjny, Opornik, Opornika, Oporników Path, Pentodach, Pentodom, Resistor, Resistors, Rezystor, Ścieżki, Słuchanie, Transistor, Transistors, Tranzystor, Triodą, Triodach, Triodzie, Tubed, .ape, .eac, .flac, amper, ape, Capacitor, Capacitors, Diod, Diodach, Diodom, Diodzie, drukowana, Drukowana, eac, Electron, Elektrodom, elektrolitach, Elektrolitach, Elektrolitami, Elektrolitów, Elektrolitowi, Elektrolity, Elektron, Elektronami, Elektronów, Elektronowe, Elektronowy, Elektronu, Elektrony, flac, Foliowe, Foliowy, Głośnikowymi, Interconnect, Interconnects, Kolumnie, Kolumnom, kondenastorach, Kondenastorach, Kondensator, Kondensatora, Kondensatorami, Kondensatorem, Kondensatorom, Kondensatorów, Kondensatorowi, Kondensatorze, Krzemowe, Krzemowej, Krzemowy, Krzemu, Operacyjnego, Operacyjnemu, Opornikach, Opornikami, Opornikom, Opornikowi, Oporniku, Pentodzie, Polipropylene, Polistyrene, Rezystora, Rezystorach, Rezystorom, Rezystorów, Rezystory, Ścieżka, Tranzystora, Tranzystorem, Tranzystorowa, Tranzystorowe, Tranzystorowy, Triod, Triodom, volt, wat, watt, wolt, voltage, current, voltage regulator, capacitance multiplier, gyrator, low-noise, high-voltage, HV, Salas, regulator, coupling, interstage, inter-stage, rectifier, prostownik, bridge, mostek, choke, dławik, transformer, transformator, transformers, transformatora, transformatory, dławiki, chokes, dławika, dławików, dławików, cyrklotron, circlotron, transil, transile, warystor, waricap, cyrklotron, circlotron, Futterman, SEPP, SE, PP, Single-Ended, Push-Pull, OTL, Output, Transformerless, Transformer-Less, WK, WA, Wspólna Katoda, Wspólna Anoda, Wtórnik Katodowy, Cathode Follower, Common Cathode, Emitter, Baza, Collector, Kolektor, Gate, Source, Drain, Ohm, Volt, Watt, Farad, microfarad, milifarad, Henry, Inductance, Indukcyjność, Capacity, Capacitance, Pojemność, Mosfet, Hexfet, Signal-path, ścieżka, sygnał, sygnału, sygnałowa, solder, tin, lut, lutowanie, spice, pspice, jfet, cmos, hexfet, pmos, nmos, bjt, bipolar, junction,

Permanent link to this article: http://hiend-audio.com/2013/08/17/post-kondensator-trojnozkowy/