Hiend Audio, DIY, Hi-Fi, Stereo, Electronics site, for lovers of high-fidelity music reproduction. High-End Vacuum Tubes. Silicon. Do-It-Yourself Audio Systems. Schematics: amplifiers, speakers, horns, CD, DAC. Circuits, Topologies, Acoustics, Cables, Speakers, Voltage Regulators, Equipment Upgrades, Modifications, Problems, Solutions, Tips, Tricks. ------ Dla pasjonatów Hiend Audio, najwyższej wierności odtwarzania muzyki na sprzęcie budowanym, modyfikowanym samemu. Wiedza: elektronika, układy lampowe i krzemowe, wzmacniacze, głośniki, kolumny, tuby, DAC, kable, DIY, porady, sztuczki, problemy, rozwiązania, tor audio.

«

»

Nov 12 2014

Print this Post

Unitra na AudioShow 2014

 

Podczas zwiedzania wystawy, z wielkim zdumieniem i miłym zaskoczeniem napotkałem na pokój z prezentacją oferty firmy UNITRA.

UNITRA_ZESTAW_GŁOŚNIKÓW_ZGWS-R-301-CO_2 s UNITRA_ZESTAW_GŁOŚNIKÓW_ZGWS-R-301-CO_4 s

Nazwa wydawała mi się skądinąd znajoma, więc postanowiłem zajrzeć do środka.

W drzwiach wejściowych napotkałem na symbol, który również wydawał się wzbudzać jakieś wewnętrzne emocje:

unitra

Zgadza się, proszę Państwa.

UNITRA to legendarna marka, której historia sięga lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Niemal półwieczna tradycja, która została przerwana z końcem minionej epoki PRL, cały czas przywodzi pozytywne wspomnienia o sprzęcie, który był nie tylko nieodzowną częścią prawie każdego domowego systemu audio, ale w wielu przypadkach z sukcesem konkurował z produktami z Zachodu. Świadomość faktu, że marka UNITRA była czymś absolutnie unikalnym w historii polskiej myśli technicznej i cały czas jest obecna w świadomości wielu Polaków, były przyczynkiem ocalenia UNITRY od zapomnienia dla kolejnych pokoleń.

Poniżej przedstawiam kilka cytatów z materiałów informacyjnych, jakie uzyskałem od niezwykle przesympatycznej i przepięknej przedstawicielki firmy …

:)

Intensywne działania prowadzone na przestrzeni ponad roku zaowocowały, tym, że pod marką UNITRA powstały produkty zaliczane do kategorii sprzętu i akcesoriów audio-video. Niemniej ważnym aspektem poza produktowym jest fakt, że do dzisiejszego dnia wykrystalizowała się, na razie jeszcze w wymiarze nieformalnym, inicjatywa zrzeszenia różnych producentów elektroniki i akcesoriów działających pod jedną wspólną marką.

W jej skład na dzień dzisiejszy wchodzą:

  • LOBO-TECHNIK – producent mocowań do telewizorów,
  • PhonoGraph – producent wzmacniacza lampowego Edward,
  • AD FONTES – producent gramofonu analogowego Fryderyk, oraz
  • PYLON S.A. – producent zestawów głośnikowych ZGWS-R-301-CO.

UNITRA_ZESTAW_GŁOŚNIKÓW_ZGWS-R-301-CO_3 s UNITRA_ZESTAW_GŁOŚNIKÓW_ZGWS-R-301-CO s

Najważniejszym wyróżnikiem wszystkich produktów budujących kategorię sprzętu audio pod wspólną marką UNITRA jest fakt, iż powstały w Polsce, dzięki wysiłkowi i determinacji współpracujących ze sobą wyłącznie polskich hobbystów, projektantów, konstruktorów i producentów. Firma K-Consult z Gdyni uczestniczyła w tym procesie, będąc najpierw jego inicjatorem, a później integratorem działań poszczególnych podmiotów zaangażowanych w projektowanie, tworzenie prototypów, testowanie i wreszcie produkcję powyższych produktów.
Widząc w takiej kooperacji polskich podmiotów głęboki sens, jedyną słuszną decyzją było powołanie do życia formalnej inicjatywy UNITRA 2.0, której celem będzie stworzenie i rozwijanie platformy wsparcia wszelkiego rodzaju aktywności mieszczących się w ramach tzw. polskiej myśli twórczej, w szerokim znaczeniu tego pojęcia, daleko wykraczającym poza myśl wyłącznie techniczną. Dołożymy wszelkich starań, aby takowa inicjatywa formalnie rozpoczęła swoją działalność na przestrzeni najbliższych miesięcy, a liczba osób i podmiotów zrzeszonych, współpracujących i tzw. sympatyków dynamicznie przyrastała.

UNITRA_EDWARD_CZARNY s

Sprzęt audio jest zupełnie nową, prezentowaną premierowo podczas wystawy Audio Show, kategorią produktów sygnowanych marką UNITRA. Ich cechą wspólną jest to, że powstały w Polsce, dzięki wysiłkowi i determinacji polskich hobbystów, projektantów i wytwórców, z czego jesteśmy szczególnie dumni. Oferta w tej kategorii będzie sukcesywnie wzbogacana o nowe,
polskie konstrukcje.

UNITRA_EDWARD_SREBRNY s UNITRA_EDWARD_SREBRNY_2 s

SPECYFIKACJA TECHNICZNA
Wzmacniacz lampowy EDWARD jest pierwszą pozycją sprzętową oferowaną w ramach reaktywowanej marki UNITRA. Jego premiera przypadła na maj bieżącego roku, natomiast wystawa Audio Show była bezpośrednim motywem stworzenia nowej wersji kolorystycznej - w pełni srebrnej. Wzmacniacz bazuje na układzie ultraliniowym Williamsona z pierwszej połowy minionego stulecia. Techniczne zalety tej konstrukcji są nie do przecenienia.

O charakterystyce układu wzmacniacza można by pisać niemal bez końca i tyleż samo bez mała na temat misternie wykonanej obudowy techniką cięcia laserowego w stali kwasoodpornej. Nie o to jednak chodzi. Tu idzie o ogólne, a w zasadzie szczególne wrażenia wywołane słuchaniem muzyki z wykorzystaniem Edwarda, a wrażenia te, to przede wszystkim dźwięczność,
miękkość, przestrzenność, płynność i harmonia. Wszystko podlane dużą dozą relaksacji podczas
słuchania, ale też i z wyraźnie zarysowaną mocą. Zresztą… przekonajcie się sami.

UNITRA_EDWARD_1 s UNITRA_EDWARD_2 s UNITRA_EDWARD_3 s UNITRA_FRYDERYK s

SPECYFIKACJA TECHNICZNA
Gramofon analogowy FRYDERYK jest efektem doświadczeń ukierunkowanych od samego początku na uzyskanie źródła sygnału analogowego o jakości zapewniającej komfort słuchania muzyki bez kompromisów i ograniczeń.

Przyjęto założenie niestosowania elementów sprężystych do wytłumiania drgań, na rzecz wykorzystania elementów o dużej masie jako bazy redukującej wibracje do poziomu nie wpływającego na jakość dźwięku. Redukcję wibracji dodatkowo poprawiono poprzez wykonanie sekcji napędowej w formie osobnego modułu, powiązanego z talerzem jedynie za pomocą sprężystego paska. Ramię, zaprojektowane jako konstrukcja lekka, o masie efektywnej nie przekraczającej 14 gramów pozwala na zainstalowanie większości wkładek typu MM, będących aktualnie w ofercie światowych producentów.

Dzięki zastosowaniu jednopunktowego łożyskowania (łożysko klasyczne) udało się zminimalizować opory podczas ruchu ramienia i zagwarantować wkładce warunki pracy zbliżone do idealnych.
Mamy nadzieję, że nasz produkt, będący w dużej mierze zmaterializowaną formą naszych marzeń stanie się dla Państwa źródłem prawdziwej przyjemności obcowania z muzyką i odbycia na nowo i nie raz sentymentalnej podróży w winylowy świat.

UNITRA_FRYDERYK_2 s UNITRA_FRYDERYK_3 s UNITRA_FRYDERYK_4 s UNITRA_FRYDERYK_5 s

SPECYFIKACJA TECHNICZNA
Zestawy głośnikowe UNITRA ZGWS-R-301-CO to wyrafinowana technika w prostej formie, aczkolwiek finezyjnie dopracowanej oprawie.

UNITRA_ZESTAW_GŁOŚNIKÓW_ZGWS-R-301-CO s UNITRA_ZESTAW_GŁOŚNIKÓW_ZGWS-R-301-CO_4 s UNITRA_ZESTAW_GŁOŚNIKÓW_ZGWS-R-301-CO_3 s
W premierowych zestawach użyto głośników duńskiego Scan Speaka, co pozwoliło na uzyskanie transparentnego, swobodnego brzmienia wiernie oddającego muzyczny wzorzec. Obudowa zestawów wykonana z grubego MDF o specjalnie usztywnionej konstrukcji, została w całości pokryta drewnianą okleiną naturalną. Bardzo precyzyjne wykończenie, ostre krawędzie i bezkompromisowo kanciaste narożniki podkreślają z jednej strony prostotę formy, z drugiej zaś, delikatna pochyłość zestawów ku tyłowi przydaje im charakteru sportowego auta. Dzięki temu zestawy, pomimo swoich niemałych gabarytów i wagi przekraczającej 20 kg należy uznać za zgrabne i dostojne jednocześnie.

Wyłączny dystrybutor
produktów marki UNITRA
Kontakt dla prasy:
Izabela Kwiatkowska
Specjalista ds. PR i Komunikacji
e-mail: ikwiatkowska@kconsult.pl
tel. + 48 664 486 773

 

 

 

Permanent link to this article: http://hiend-audio.com/2014/11/12/unitra-na-audioshow-2014/