Hiend Audio, DIY, Hi-Fi, Stereo, Electronics site, for lovers of high-fidelity music reproduction. High-End Vacuum Tubes. Silicon. Do-It-Yourself Audio Systems. Schematics: amplifiers, speakers, horns, CD, DAC. Circuits, Topologies, Acoustics, Cables, Speakers, Voltage Regulators, Equipment Upgrades, Modifications, Problems, Solutions, Tips, Tricks. ------ Dla pasjonatów Hiend Audio, najwyższej wierności odtwarzania muzyki na sprzęcie budowanym, modyfikowanym samemu. Wiedza: elektronika, układy lampowe i krzemowe, wzmacniacze, głośniki, kolumny, tuby, DAC, kable, DIY, porady, sztuczki, problemy, rozwiązania, tor audio.

«

»

Nov 25 2014

Print this Post

Fonica – Dla Polskiego Melomana

DSC_9725 s
Na targach Audio SHOW 2014 odwiedziłem również stoiska polskiej firmy Audio Fonica.
Nazwa zabrzmiała znajomo, więc postanowiłem zajrzeć, zadać kilka pytań.  Miałem przyjemność rozmawiać z Panem Radosławem Łodziato, który opowiedział mi o firmie i o jej produktach.
Oddaję głos.
DSC_9716 s

Pomysł odbudowania marki FONICA jako producenta High Endowych gramofonów pojawił się w 2010 roku. Jako Audiofil chciałem wnieść coś do świata audio,  pokazać w jakiej barwie tonalnej chciałbym słuchać muzyki, w jakim kolorycie brzmień i w jakim nasyceniu. Nikt nie ma monopolu na najlepsze brzmienie, każde jest inne i podoba się innym ludziom. Chciałem pokazać to jak ja lubię słuchać. A przy okazji spróbować zbudować poważną firmę. Od samego początku wiedziałem, że musi to być analog.

DSC_9716 ss ramie

Chciałbym powiedzieć, że początki były trudne. Ale tak nie było. Podjęliśmy decyzję o wskrzeszeniu znanej marki, która miała poza tradycją piękne brzmienie. W ramach grupy kapitałowej mieliśmy poparcie właściciela i zarządu. Dysponowaliśmy dużym kapitałem na badania i rozwój, mieliśmy do dyspozycji kilkunastoosobowy zespół inżynierów.

DSC_9715 s

Dysponowaliśmy potencjałem produkcyjnym kilku zakładów produkujących bardzo precyzyjne oprzyrządowanie. Ponadto mieliśmy dostęp do najnowocześniejszego w Polsce laboratorium metrologicznego.

W 2011 były gotowe pierwsze dwa modele.

DSC_9722 s

 Początkowo postąpiliśmy jak ponad 90% producentów gramofonów. Zbudowaliśmy gramofony wykorzystując ramiona dostępne na rynku. Były to REGA i SME. W wyższych modelach stosowaliśmy ramiona SME i REGA RB700 i RB1000, a w niższym RB303.

DSC_9730 s

 W 2012 odbyła się premiera na AUDIO SHOW w Warszawie i ruszyliśmy. W 2013 podjęliśmy decyzję o usamodzielnieniu się. Nowy inwestor i nowe wyzwania. Brak dostępu do wyższych modeli ramion REGA przyspieszył decyzję o zakończeniu przedszkola gramofonowego i opracowaniu własnego modelu.

DSC_9715 ramie

 Prace trwały wiele miesięcy. Premiera w połowie 2013 roku i pozytywne przyjęcie sprawiły, że upewniło nas to, że właściwie obraliśmy drogę. Nowy model F 901 Violin. Nowe rodzaje wykończenia. I dalsze prace rozwojowe nad ramieniem. Od trzech miesięcy są już dostępne w wersji trzeciej.

DSC_9723 s

 Od samego początku postawiliśmy na jakość i na wykorzystanie najlepszych materiałów. Dlatego używamy cały czas bardzo drogiego i trudno dostępnego czarnego akrylu, granitu, mosiądzu, złota.  Rok 2014  kończymy zadowoleni bardzo pozytywnym przyjęciem za granicą dzięki udanej obecności na High End w Monachium, gdzie wystawialiśmy nasze gramofony w dwóch pokojach dzięki uprzejmości naszych dystrybutorów.

DSC_9718 s

 Audio SHOW w Warszawie był pod znakiem premiery kilku nowych modeli, w tym przywróconego do życia projektu naszego entry level F 401. Obecnie Na targach w Warszawie prezentowaliśmy łącznie już 6 modeli w tym nasz topowy i nagrodzony tytułem BEST PRODUCT 2014 HIGH FIDELITY.PL  -  F 901 VIOLIN.

DSC_9728 s

 W planach na przyszły rok będzie nowy topowy MODEL F1000, który mamy nadzieję zaprezentować na początku 2015 roku oraz dwa nowe ramiona. F4 najwyższy model jaki będziemy oferować i F1 który będzie najtańszym w naszej ofercie. Planujemy też rozpoczęcie pracy na rynku Polskim i specjalny model na Polski rynek.

DSC_9719 s IMG_3478 s F_900Violin s DSC_9619 s DSC_9623 s 6 s DSC_9604 s DSC_9615 s DSC_9617 s

Czytelników zainteresowanych tą firmą i tymi produktami odsyłam do osoby najlepiej zorientowanej w temacie:
Radosław Łodziato
Audio Fonica
Orpelów Numerki 44
95-082 Dobroń
Poland
tel. +48697776777

Permanent link to this article: http://hiend-audio.com/2014/11/25/fonica-dla-polskiego-melomana/