Hiend Audio, DIY, Hi-Fi, Stereo, Electronics site, for lovers of high-fidelity music reproduction. High-End Vacuum Tubes. Silicon. Do-It-Yourself Audio Systems. Schematics: amplifiers, speakers, horns, CD, DAC. Circuits, Topologies, Acoustics, Cables, Speakers, Voltage Regulators, Equipment Upgrades, Modifications, Problems, Solutions, Tips, Tricks. ------ Dla pasjonatów Hiend Audio, najwyższej wierności odtwarzania muzyki na sprzęcie budowanym, modyfikowanym samemu. Wiedza: elektronika, układy lampowe i krzemowe, wzmacniacze, głośniki, kolumny, tuby, DAC, kable, DIY, porady, sztuczki, problemy, rozwiązania, tor audio.

«

»

Nov 30 2014

Print this Post

Ayon Audio Auris – modułowy przedwzmacniacz stereo

Ayon Audio Auris – modułowy przedwzmacniacz stereo

Po sukcesie „mniejszych” przedwzmacniaczy Ayona wielu klientów pytało o model, który miałby budowę modułową i tym samym byłby otwarty na rozbudowę. Odpowiedzią na to zapotrzebowanie okazuje się być model Ayon Auris.

Urządzenie modułowe, lampowe, oferujące kilka ciekawych opcji: tor niezbalansowany lub w pełni zbalansowany, wersję ‘Signature’ oraz moduł przedwzmacniacza gramofonowego MM/MC.

Ten referencyjny przedwzmacniacz reprezentuje najwyższy standard wśród urządzeń lampowych bazujących na lampach 6H30 i oferuje holograficzną, wręcz niespotykaną  scenę dźwiękową, jak na urządzenia komercyjne oferowane w tym przedziale cenowym.

Lampy 6H30 zastosowano w purystycznym układzie z zerowym sprzężeniem zwrotnym, bez buforów wejściowych i wyjściowych, bez żadnego układu scalonego w ścieżce sygnałowej.

( zjj_wwa: Tak trzymać, chłopaki! )

Wyjątkowy, bazujący na lampach zasilacz i najlepsze dostępne podzespoły wniosły do reprodukowanej muzyki ostateczny szlif brzmieniowy. Auris to jest całkowicie zbalansowany przedwzmacniacz lampowy, w pełni wyposażony, pracujący w klasie A, z układem wzmacniającym bazującym na pojedynczym stopniu wzmocnieniu i wykorzystuje jeden jedyny kondensator sprzęgający na wyjściu.

( Korci mnie rozkręcić tego cudaka i na własne oczy zobaczyć: jaki? )

Charakterystyka ogólna:
• Lampowy układ z obciążeniem prądowym w stopniu wzmacniającym

(To dobrze. Też bym tak zbudował.  Lepsza liniowość punktu pracy dla lampy). 

• Bardzo krótka ścieżka sygnału

(Rozumie się!)

• Najprostszy z możliwych układ, gwarantujący zachowanie czystego sygnału i długą żywotność

(A owszem. Dren prądowy zadba o bardzo stabilny punkt pracy, bez ryzyka wahań punktu pracy w funkcji upływu czasu.)

• Bardzo niska impedancja wyjściowa, dzięki której przedwzmacniacz z łatwością wysteruje dowolne końcówki mocy – lampowe i tranzystorowe

(Czy raczej “typowa” jak dla zastosowanego typu lampy 6H30 / 6n30.  Jej nieco mniej rasowy kuzyn, czyli wersja 6n6p to jest praktycznie bardzo podobna lampa, cechująca się podobnym zestawem parametrów elektrycznych. Prawdopodobnie źródło prądowe jest ustawione na dość zdrowym, obfitym, prądzie spoczynkowym, co sprzyja zbiciu impedancji wyjściowej tych lamp jeszcze bardziej w dół. Sam drzewiej osobiście w niejednym buforze DAC tego typu lampy używałem. Niniejszym potwierdzam: impedancja wyjściowa tych lamp jest na tyle rozsądnie “niska” – że zwalnia nas z potrzeby od robienia jakiegoś dodatkowego bufora wyjściowego, o ile podłączymy to urządzenie do kolejnego elementu toru za pomocą jakoś rozsądnie zaekranowanego interkonekta. A wieść gminna niesie, że z tymi buforami na wyjściach to jest tak, że ponoć “zamulają” scenę dźwiękową.  Więc skoro taki bufor niepotrzebny jest i możemy się bez niego obyć, to słusznie że go nie ma. Im mniejszy tłok w ścieżce sygnału – tym lepiej).

• Brak elementów półprzewodnikowych w ścieżce sygnału

(Miód na moje uszy). 

• Układ o wysokim prądzie i niskiej impedancji, dzięki któremu lampy pracują w najlepszych odcinkach krzywych wzmocnienia

( … a nie mówiłem ??   :)   Z tym podbitym prądem to oczywiście z umiarem potrzeba, bo jak się przesadzi i kotłuje powyżej 70% mocy admisyjnej dopuszczalnej dla takiej lampy, to jej statystyczna zaczyna spadać w dół.  Ale konstruktorzy z Ayon na pewno o tym doskonale wiedzą i ustawili to na optymalnym pod względem impedancji wyjściowej i walorów odsłuchowych poziomie) 

• Minimalne okablowanie wewnętrzne
• W ścieżce sygnału żadnych buforów
• Wysokiej klasy elementy bierne
• Zerowe sprzężenie zwrotne

( Te 6H30 są na tyle liniowe, że ma to jak najbardziej sens ). 

• Przełącznik wejść aktywuje przekaźniki umieszczone tuż przy wejściach na tylnej ściance urządzenia
• Lampowy zasilacz

(O! … a to ciekawostka.  Czy chodzi  jedynie o lampowe prostowniki, czy może o cały lampowy regulator napięcia zasilającego?)

Zasilanie:
Zasilacz został podany kolejnym usprawnieniom, także dzięki dobraniu nowych, lepszych komponentów i dzięki rozbudowanemu filtrowi AC. Transformatory, dławiki oraz filtry dają pełną izolację pomiędzy wejściem i wyjściem, co czyni z zasilacza czyste źródło mocy. Zastosowaliśmy także elektrolityczne kondensatory o znacznie większej pojemności, mające skompensować straty wprowadzane w filtracji w miejscach, w których w miejsce dławików mamy oporniki.

(Przy niewielkich poborach mocy, jest to optymalne rozwiązanie konstrukcyjne, które nie wnosi jakichś niekorzystnych skutków dla walorów odsłuchowych. Tym bardziej jeśli zaszaleli z tymi kondensatorami).

• Lampowy prostownik
• Poprawiona filtracja szumów
• Izolowane, niskoszumne transformatory zasilające
• Ekranowane transformatory, znakomite tłumienie RFI/EMI

(Czyli mówiąc po ludzku: siano i zakłócenia wysokiej częstotliwości, co krążą po sieci energetycznej, mają znacznie mniejszą szansę, aby przeniknąć do wnętrza urządzenia i wnosić jakieś niekorzystne skutki uboczne.)

• Innowacyjny układ zasilania pozwala na szybki przepływ energii potrzebny przy wzmacnianiu transjentów

(Gdzie jest mój śrubokręt?  Korci mnie zajrzeć do środka i zobaczyć, co to za fikołek.)

• Podwójnie filtrowane, za pomocą dławików, napięcie anodowe dla lamp 6H30
• Odseparowane i zaizolowane zasilacze dla każdego stopnia przedwzmacniacza

(Brawo!  Niewielki koszt dodatkowy, a istotnie poprawi walory odsłuchowe oraz perspektywę stereo. Widać, że ktoś sobie zadał co nieco “dodatkowego” trudu przy budowie tego urządzenia. Post-DIY-owcy, czy co?)

• Stabilizowane napięcie żarzenia z przedłużającym żywotność lamp układem soft-start

(Kolejne Brawo!  Niewielki koszt dodatkowy, a istotnie poprawi żywotność lamp. Znowu sobie zadali dodatkowego trudu przy budowie tego urządzenia. Chyba kochają to, co robią.)

• Filtr sieciowy AC, minimalizujący szumy i zniekształcenia dostarczane razem z napięciem zasilającym

(Tutaj zapewne mowa o filtracji po stronie pierwotnej, tuż za wtyczką zasilania wejściowego)

• Kondensatory o dużej pojemności

(Czyli metoda brutalnej siły. Lubię to i sam to stosuję.)

Podwójna masa:
Modyfikacje w topologii ścieżki masy doprowadziły do zwiększonej odporności na szum pochodzący od zasilacza i innych układów. Podwójne prowadzenie masy, stosowane ekskluzywnie we urządzeniach Ayon Audio jest unikalne i we wzmacniaczach lampowych spotykane niezwykle rzadko.

(Zaiste, w typowych komercyjnych produktach zdarza się, że prowadzą “wspólną” szynę masy i temat pozamiatany.  A tymczasem masa jest masie nierówna.  Są masy czyste (napięciowe, dla stopni wejściowych, o wysokiej “czystości” – czyli wolne od siana). Są również masy brudne (prądowe, obciążone zakłóceniami). Idealnie jest, jeśli każda z tych kategorii mas jest prowadzona w urządzeniu niezależnie i osobno.  Zapewne o to chodzi, czyli o rozłączną topologię typu gwiazda lub rozkrzewiona gwiazda masy. A i owszem, potwierdzam, ten poziom ekstremizmu w zakresie dbałości o szczegóły jest zaiste spotykany niezwykle rzadko. Wiele ludzi po prostu nie do końca rozumie sprawy zakłóceń biegających po szynach masy i nie potrafi tego porządnie zaprojektować i zaimplementować.   Albo też: potrafią, … ale im się nie chce). 

Tak rozbudowana topologia odpowiada za znacznie niższy poziom szumów tła.

(Zgadza się. Podstawowe teorie fizyki / elektroniki to potwierdzają.  Uszy zresztą – również). 

Daje to też poprawę kontroli basu i pełny dźwięk o dużej skali. Duży nacisk położono również na prowadzenie masowej części ścieżki sygnału.
• Przełącznik masy
• Centralny punkt z masą prowadzoną w formie gwiazdy

( … a nie mówiłem ?) 

• Podwójna ścieżka masy (przełączana – osobno dla ścieżki sygnału i dla zasilania)

( Anglosasi nazywają to “należytą starannością”, której tutaj najwyraźniej nie pożałowano). 

Komponenty:

• Zastosowane we wszystkich układach wyselekcjonowane komponenty wysokiej jakości
• Specjalne podstawki pod lampy z berylowo-miedzianymi pinami o sprężystym docisku produkcji Ayona

( Ja też takie chcę! )

• Szybkie, kondensatory sprzęgające od najlepszych producentów (MKP 1%)

( Hmmm … bez tego śrubokręta to chyba nie obejdzie się.  Zajrzymy do środka. )

• Złocone ścieżki płytek drukowanych

(Wow!)

• Wysokiej jakości gniazda RCA
• Gniazda sygnałowe XLR szwajcarskiego Neutrika
• Specjalnie izolowane okablowanie wewnętrzne
• Wysokiej klasy selektor wejść

Konstrukcja mechaniczna:
• Poprawione wentylowanie lamp
• Antyrezonansowe, aluminiowe stopy
• Metalowy pilot

Specyfikacja techniczna:
Tryb pracy: czysta klasa A, trioda
Lampy: 6H30
Maksymalne napięcie wyjściowe (dla 1 kHz ): ~ 20 V rms
Stosunek sygnał/szum: > 98 dB
Impedancja wyjściowa: ~ 300 Ω
Impedancja wejściowa: 100 kΩ
Pasmo przenoszenia: 5 Hz – 100 kHz
Zniekształcenia harmoniczne THD (dla 1 kHz): < 0,01 %
Wejścia: 4 x RCA liniowe, 1 x gramofonowe MM/MC, 1 x HT-RCA, 2 x XLR
Wyjścia: 2x RCA, 1x XLR, 1 x tape out
Wymiary (S x G x W): 50 x 43 x 11 cm
Waga: 19 kg

Ayon_Auris_right_RC bs50

 

(Przeczytałem tą specyfikację, i dochodzę do wniosku, że ładnie to zaprojektowali.

Ciekawe, jak to zagra. 

Pozdrawiam,

Z.)

P.S.

Wersja niezbalansowana: 26 900 PLN
Wersja niezbalansowana Signature: 30 590 PLN
Wersja niezbalansowana Phono: 35 090 PLN
Wersja zbalansowana: 39 900 PLN
Wersja zbalansowana Signature: 47 390
Wersja zbalansowana Phono: 51 890

 

Permanent link to this article: http://hiend-audio.com/2014/11/30/ayon-audio-auris/