Hiend Audio, DIY, Hi-Fi, Stereo, Electronics site, for lovers of high-fidelity music reproduction. High-End Vacuum Tubes. Silicon. Do-It-Yourself Audio Systems. Schematics: amplifiers, speakers, horns, CD, DAC. Circuits, Topologies, Acoustics, Cables, Speakers, Voltage Regulators, Equipment Upgrades, Modifications, Problems, Solutions, Tips, Tricks. ------ Dla pasjonatów Hiend Audio, najwyższej wierności odtwarzania muzyki na sprzęcie budowanym, modyfikowanym samemu. Wiedza: elektronika, układy lampowe i krzemowe, wzmacniacze, głośniki, kolumny, tuby, DAC, kable, DIY, porady, sztuczki, problemy, rozwiązania, tor audio.

«

»

Nov 30 2014

Print this Post

Dynaudio – aktywnie, cyfrowo i bezprzewodowo

Jesień z Dynaudio zapowiada się wyjątkowo aktywnie. Przyjrzyjmy się bliżej pewnemu ciekawemu zjawisku.

DYN_Xeo6_blackwhite_emo s50

Długie lata doświadczeń w dziedzinie aktywnych monitorów studyjnych – poparte po raz kolejny wyborem monitorów Dynaudio Active jako wyposażenia referencyjnych studiów BBC – oraz rozwiązań przeznaczonych do nagłośnienia samochodów popchnęły Duńczyków w stronę implementacji aktywnych systemów głośnikowych do zastosowań domowych. Po premierze ulepszonej serii bezprzewodowych Xeo podczas tegorocznego High End Show w Monachium, jesienią nastąpiła odsłona aktywnych Focus XD, z którymi to mieliśmy okazję zapoznać się podczas tegorocznego Audio Show w Warszawie, a jako następne w kolejce ustawiają się już aktywne Excite X14A.

DYN_Focus_XD400_rosewood_wht  b66

Seria Focus XD składa się z trzech modeli: podstawkowych 200 oraz podłogowych 400 i 600.

Każdy z nich jest kompletnym systemem przeznaczonym do słuchania muzyki, do którego wystarczy podłączyć tylko źródło – również analogowe, np. gramofon, korzystając z regulowanej czułości wejściowej. Natomiast sygnał cyfrowy o parametrach 24 bit / 192 kHz może być transmitowany od samego źródła do głośników, bezstratnie i bez konwersji.

Jest też możliwość skorzystania z transmisji bezprzewodowej. Służy do tego nadajnik Xeo Hub, jednakże tutaj parametry sygnału są ograniczone do 24 bit / 96 kHz, podobnie jak w przypadku bezprzewodowych Xeo.

Focusy XD wyposażone są w bardzo wydajne wzmacniacze cyfrowe (150 W na każdy z pojedynczych przetworników, co daje np. 600 W na kanał w przypadku największych Focus XD 600!), zaawansowane filtry DSP, cyfrowe sterowanie głośnością, a także możliwość dostosowania poziomu basu i wysokich tonów do indywidualnych wymagań użytkownika.

We wszystkich modelach serii wykorzystano przetworniki Esotec+, z ekstremalnie lekkimi cewkami z aluminium, membranami z kompozytu MSP, precyzyjnie powlekanymi jedwabnymi kopułkami wysokotonowymi, a także z całkowicie nowym głośnikiem niskotonowym typu ultra-long-throw: 18W54 Esotec+, zaprojektowanym specjalnie dla modelu Focus 600 XD.

DYN_Xeo4_white_emo s50

Xeo 4 i Xeo 6 są wygodnym rozwiązaniem bezprzewodowym, bazującym na ulepszonych głośnikach serii Excite. Dzięki nadajnikowi Xeo Hub i opcjonalnemu przekaźnikowi sygnału Xeo Extender odległość od źródła do głośników może wynosić powyżej 30 m wewnątrz pomieszczeń oraz powyżej 50 m w wolnej przestrzeni. Dodatkowo można dokupić także Xeo Link, do którego podłączymy bezprzewodowo np. subwofer, preamp słuchawkowy lub inne urządzenie korzystające z tego samego sygnału pre- z regulacją głośności.
DYN_Xeo_family_white (1) b50

Excite X14A to z kolei aktywna wersja podstawkowych monitorów, do której podłączymy analogowo źródło dźwięku wyposażone w wyjście RCA lub XLR oraz z regulacją siły głosu.

Podobnie jak w przypadku aktywnych Focusów, Dynaudio proponuje wzmacniacze cyfrowe o mocy 50 W na każdy z pojedynczych przetworników (czyli 100 W na kanał), cyfrowe filtry DSP, regulację basu i wysokich tonów, regulację poziomu sygnału wejściowego oraz klasyczne głośniki własnej produkcji.

Modele: Focus XD oraz Xeo dostępne są w sieci sprzedaży Dynaudio na rynku polskim, a premiera Excite X14A przewidziana jest już wkrótce.

Permanent link to this article: http://hiend-audio.com/2014/11/30/dynaudio-aktywnie-cyfrowo-i-bezprzewodowo/