Hiend Audio, DIY, Hi-Fi, Stereo, Electronics site, for lovers of high-fidelity music reproduction. High-End Vacuum Tubes. Silicon. Do-It-Yourself Audio Systems. Schematics: amplifiers, speakers, horns, CD, DAC. Circuits, Topologies, Acoustics, Cables, Speakers, Voltage Regulators, Equipment Upgrades, Modifications, Problems, Solutions, Tips, Tricks. ------ Dla pasjonatów Hiend Audio, najwyższej wierności odtwarzania muzyki na sprzęcie budowanym, modyfikowanym samemu. Wiedza: elektronika, układy lampowe i krzemowe, wzmacniacze, głośniki, kolumny, tuby, DAC, kable, DIY, porady, sztuczki, problemy, rozwiązania, tor audio.

«

»

Dec 04 2014

Print this Post

Accuphase E-470 – Wzmacniacz Zintegrowany

 

Accuphase E-470

wzmacniacz zintegrowany

 

Wzmacniacz zintegrowany E-460, mogący oddać moc 2 x 180 W dla obciążenia 8 Ω, 220 W dla 6 Ω i aż 260 dla 4 Ω, był jednym z większych sukcesów firmy Accuphase. Bazując w dużej mierze na osiągnięciach poprzedników, dodał do nich nowatorskie rozwiązania, które całkowicie zmieniły jego status w obrębie oferty producenta. Zastosowano w nim innowacyjny układ regulacji siły głosu oraz potrójny, równoległy układ push-pull w końcówce mocy, oparty na tranzystorach typu MOSFET. Zbalansowana budowa wszystkich sekcji wzmacniacza – w tym również końcówki mocy – pozwoliła na znaczące zmniejszenie szumów i zniekształceń, przy zachowaniu czystego sygnału muzycznego. We wzmacniaczu zastosowano prądowe sprzężenie zwrotne oraz poprawioną topologię MCS+.

 Accuphase_E-470_front

A poprzedników E-460 miał wyjątkowych. Wielokrotnie nagradzany, produkowany przez długi okres wzmacniacz E-400 zebrał znakomite opinie zarówno wśród użytkowników, jak i profesjonalistów, w Japonii i za granicą. To właśnie dzięki temu seria 400 zyskała status kluczowej w ofercie Accuphase. E-460, który zastąpił popularnego E-450, to kolejny krok w rozwoju. Najważniejszą innowacją była w jego przypadku jeszcze bardziej dopracowana wersja rewolucyjnego układu regulacji wzmocnienia AAVA.

E-470 jest następcą „E-460ki” i przejmuje pałeczkę flagowej integry w grupie wzmacniaczy z końcówki mocy pracującymi w klasie AB. Wśród jego technicznych zalet należy wymienić przede wszystkim ultraniskie zniekształcenia oraz bardzo wysoki współczynnik tłumienia. Rozwiązania, dzięki którym to osiągnięto, zostały zaczerpnięte wprost z modeli przygotowanych na 40-lecie firmy: przedwzmacniacza C-3800 oraz monobloków A-200. W E-470 postawiono na ewolucyjną poprawę parametrów, niż na rewolucję konstrukcyjną. Inżynierowie Accuphase’a, pozostając w duchu japońskiej filozofii, wyszli z założenia, że lepiej udoskonalić już istniejące, sprawdzone rozwiązania niż zmieniać je na lepsze, zaczynając od nowa.

 

Wyższa moc wyjściowa

Wprawdzie moc wyjściowa urządzenia wciąż wynosi 180 W przy obciążeniu 8 Ω, jednak E-470 ma znacząco poprawiony tzw. headroom. Jest on w stanie oddać przy sygnale muzycznym (czyli w szczycie) 200 W dla 8 Ω i 290 W dla 4. Mówimy więc o wzmacniaczu zintegrowanym o bardzo wysokiej mocy realnej.

 

Niższe szumy

Zmianą wręcz nieprawdopodobną jest obniżenie poziomu szumów. Choć już w poprzednim modelu był on bardzo niski, na wyjściu E-470 można zmierzyć 34 µV szumów własnych, co oznacza zmniejszenie ich aż o 68 % (-4 dB) w stosunku do poprzednika! Pamiętajmy, że zmniejszenie szumów jest tu raczej środkiem do celu, a nie samym celem – przekłada się ono na znacznie lepszy dźwięk. Tak wybitne parametry osiągnięto przez połączenie równolegle dwóch (zamiast jednego) konwerterów V-I w układzie regulacji siły głosu AAVA. Pozwoliło to obniżyć szumy własne tej sekcji o 2.5 dB.

 Acccuphase_E-470_in_l

Współczynnik tłumienia

Kolejną zmianą jest zastosowanie bardziej wyrafinowanego układu sprzężenia zwrotnego w sekcji wzmacniacza mocy. W E-470 pracuje układ sprzężenia zwrotnego o ultraniskiej impedancji. Rozwiązanie to w porównaniu do E-460 obniżyło szumy o kolejne 1.5 dB, poprawiło także współczynnik tłumienia wejścia – wynosi on 500. zauważmy, że to 2.5 razy więcej niż w E-460, a zarazem dokładnie tyle samo, co w najlepszym wzmacniaczu zintegrowanym firmy, A-klasowym modelu E-600. Wartość 500 jest gwarantowana dla każdego egzemplarza, a w praktyce wynosi ona jeszcze więcej, bo około 700.

Współczynnik tłumienia to wartość, która określa możliwości wzmacniacza w dziedzinie kontroli nad podłączonymi do niego głośnikami. Oblicza się ją jako stosunek impedancji znamionowej (np. 8 Ω) do impedancji wyjściowej wzmacniacza. Im wyższy wynik, tym lepsza kontrola wzmacniacza nad głośnikami, zwłaszcza w obszarze spadku charakterystyki impedancji.

 

Remote sensing

W obniżeniu impedancji wyjściowej – oprócz zmiany sprzężenia zwrotnego – pomogła również technika o nazwie „Remote-Sensing”, gdzie sygnał zwrotny jest pobierany możliwie blisko zacisków głośnikowych. W E-470 zastosowano zbalansowany układ tego typu, co znacząco poprawiło jego działanie. Technika ta poprawiła również zniekształcenia harmoniczne i intermodulacyjne.

 

Przekaźniki MOSFET

Najczęściej stosowanymi we wzmacniaczach elementami służącymi do zabezpieczania głośników są przekaźniki mechaniczne. W E-470 zastosowano znacznie lepsze rozwiązanie, a mianowicie przełączniki półprzewodnikowe MOSFET. Zdecydowano się na tę zmianę dlatego, że kontakt jaki zapewnia taki przełącznik jest znacznie pewniejszy, lepiej zachowuje się z długim upływem czasu, a rezystancja przejścia (kontaktów) jest niższa. Pod kątem zmniejszenia rezystancji dobrano również komponenty – w tym duże, solidne gniazda głośnikowe oraz niskorezystancyjne cewki na wyjściach. Na płytkach drukowanych naniesiono natomiast odpowiednio grubsze ścieżki.

 

Opcje

E-470 akceptuje płytkę przetwornika cyfrowo-analogowego DAC-40, a na jego wyświetlaczu można odczytać częstotliwość próbkowania sygnału wejściowego. Są tu też do dyspozycji wejścia do  końcówki mocy i wyjścia z przedwzmacniacza w obydwu formach – niezbalansowanej RCA oraz zbalansowanej XLR.

E-470 jest najlepszym i najbardziej zaawansowanym konstrukcyjnie wzmacniaczem zintegrowanym z końcówką pracującą w klasie AB, jaki do tej pory wyprodukowała firma Accuphase.

http://accuphase.pl

Permanent link to this article: http://hiend-audio.com/2014/12/04/accuphase-e-470-wzmacniacz-zintegrowany/