Lignofol
Materiał drzewny warstwowy prasowany na gorąco pod wysokim ciśnieniem z fornirów bukowych lub brzozowych powlekanych specjalnymi żywicami fenolowymi. Cienkie arkusze fornirów nasączane są żywicą, która przenika do struktury komórkowej drewna. Następnie w fazie prasowania w wysokiej temperaturze następuje jej utwardzenie. Dzięki temu otrzymany materiał ma znacznie wyższe właściwości fizyczne i mechaniczne niż drewno wyjściowe.
Jest to specjalne tworzywo drzewne o bardzo wyjątkowych właściwościach mechanicznych i użytkowych, bardzo twarde i trwałe. Stosowany jest tam, gdzie wymagana jest odporność na trudne warunki eksploatacyjne: od kół zębatych przekładni, poprzez rolki podajników przemysłowych, blaty obrabiarek do drewna. Wyjątkowa budowa lignofolu zapewnia również ochronę przed promieniowaniem, co jest wykorzystywane w niektórych zastosowaniach medycznych i wojskowych.
Jednak lignofol nie jest tylko materiałem do zastosowań przemysłowych. Pomimo swojej twardości daje się stosunkowo łatwo obrabiać, w związku z czym wykorzystywany jest do produkcji ekskluzywnych elementów galanterii drzewnej i innych.
Produkt jest dostępny u:
http://www.sklejka-kielce.pl/Produkty/Lignofol.html
Produkują go w trzech odmianach, jako:
- Lignofol arkuszowy,
- Lignofol samosmarowny, oraz
- Lignofol Delta.
LIGNOFOL ARKUSZOWY
Jest to tworzywo drzewne otrzymywane przez sklejanie na gorąco pod wysokim ciśnieniem fornirów z drewna bukowegoo grubości 0,8 mm klejem fenolowo-formaldehydowym w roztworze wodnym.
W zależności od kierunku włókien w sąsiednich warstwach, produkowany jest lignofol arkuszowy krzyżowy (sąsiadujące warstwy są układane pod kątem prostym względem siebie) oraz lignofol arkuszowy równoległy wzmocniony (kolejne forniry są układane włóknami w tym samym kierunku, za wyjątkiem kilku warstw ułożonych prostopadle dla wzmocnienia całej płyty).Ciekawostką jest to, że w przeciwieństwie do zwykłych sklejek oraz wbrew intuicji, lignofol równoległy wzmocniony ma lepsze właściwości mechaniczne niż lignofol krzyżowy. Wynika to z faktu, że w procesie formowania, płyty lignofolu prasowane są przy bardzo wysokich ciśnieniach do 20 MPa i krzyżowa konstrukcja sprawia, że włókna nie dają się tak łatwo upakować w czasie prasowania, jak to ma miejsce w przypadkuukładu równoległego.
LIGNOFOL SAMOSMAROWNY
Jest to tworzywo drzewne otrzymywane przez sklejanie na gorąco pod wysokim ciśnieniem fornirów z drewna bukowegoo grubości 0,6 mm powlekanych klejem składającącym się z żywicy fenolowej z dodatkiem m.in. oleju maszynowego. Stosowany jest w sytuacjach wymagających ograniczenia tarcia, na przykład na panewki wałów maszyn. Produkowany jest w dwóch odmianach: o budowie krzyżowej i o budowie równoległej wzmocnionej.
LIGNOFOL DELTA
Jest to tworzywo drzewne otrzymywane przez sklejanie na gorąco pod bardzo wysokim ciśnieniem fornirów z drewna brzozowego o grubości 0,5 mm klejem fenolowo-formaldehydowym w roztworze spirytusowym. Jest to specyficzny rodzaj lignofolu o właściwościach lepszych od lignofolu arkuszowego, przeznaczony głównie do specjalnych zastosowańw przemyśle lotniczym.
Właściwości lignofolu:
Parametry fizyczne i mechaniczna Jednostka miary Lignofol techniczny Lignofol samosmarowny BN-75/7126-02, BN-74/7126-01 równoległy wzmocniony krzyżowy równoległy wzmocniony krzyżowy Gęstość (min) kg/m3 1200 1200 Wilgotność % 4-8 4-8 Wytrzymałość na zginanie (min) MPa 177 118 177 103 Wytrzymałość na rozciąganie (min) MPa 167 108 - - Wytrzymałość na ściskanie (min) MPa 118 100 118 88 Wytrzymałość na ścinanie w płaszczyźnie
równoległej do włókien w stanie suchym (min)MPa 14 13 10 9 Wytrzymałość na ścinanie w płaszczyźnie
poprzecznej do włókien w stanie suchym (min)MPa - - 9 8 Twardość wg Brinella (min) MPa 157 167 108 118 Udarność (min) kJ/m2 59 34 59 54 Nasiąkliwość po 24 h w wodzie (max) % 8 16 Spęcznienie po 24 h w wodzie mierzone
prostopadle do warstw (max)% 6 10 Format standardowy:
- 1000 x 1500 mm
Grubości:
- 5-120 mm
Inne formaty i grubości po uzgodnieniu.
Możliwości obróbki:
-
cięcie na mniejsze formaty na formatyzerkach.
A dlaczego Ziggy o tym pisze? No bo przecież to wymarzony materiał na plintę do gramofonu DIY. Super materiał na pudła wszelakie do Waszych urządzeń Audio.
Nie wspominając oczywiście o obudowach kolumn głośnikowych.
Hmmm … O właśnie … A czy wspominałem już że możliwe jest zamówienie “specjalne” tego materiału w formie sprasowanej kanapki, np. z wkładką gumową we wnętrzu?
Specjalność polega tutaj na specjalnej cenie, oraz związana jest z okolicznością, że wiąże się z pewną minimalną dopuszczalną wielkością zamówienia. Od razu zasugeruję, iż nie jest to wielkość “zaporowa” np. dla manufaktury, która zajmuje się niewielką produkcją obudów kolumn na DIY zamówienie.
A jak sobie tak szczerze pogadacie z producentem – to kto wie, może jakie inne konfiguracje rzeczonej kanapki możliwe do wykonania będą?
No Free Lunch, oczywiście …
No, ale skoro pora na lunch, to nasuwa się oczywiście kwestia CENY.
Z ceną to jest tak:
Po ile ?
Po pięć.
A co po pięć ?
A co po ile ?
Cena materiału oczywiście zależy od obranego rodzaju (arkusz, delta, samosmarowny), oraz od wybranej grubości. Jeśli chodzi o gabaryty, to jest sprzedawany w arkuszach 1 x 1,5 metra.
Słusznie zgadujecie, że cena jest uzależniona od obranej grubości, którą o ile dobrze pamiętam można wybrać w zakresie od 5 mm grubości, aż po 120 mm grubości.
Jedyne co mogę Wam ujawnić w kwestii ceny:
Jeśli punktem odniesienia jest dla Was cennik niemieckiego dostawcy drewna “PanzerHolz”, to zapewniam Was iż będziecie bardzo miło zaskoczeni. Ceny są przystępne i rozsądnie skalkulowane pod warunki polskiego hobbisty DIY.
Aha, no i proszę, nie pytajcie mnie, ile waży arkusz w formacie: 1 metr x 1,5 metra x 12 cm.
Natomiast bystrzaki na pewno zauważyły już w tabelce powyżej, że gęstość tego materiału to jest 1,2 tony na metr sześcienny.
Pozdrawiam,
Z.