Hiend Audio, DIY, Hi-Fi, Stereo, Electronics site, for lovers of high-fidelity music reproduction. High-End Vacuum Tubes. Silicon. Do-It-Yourself Audio Systems. Schematics: amplifiers, speakers, horns, CD, DAC. Circuits, Topologies, Acoustics, Cables, Speakers, Voltage Regulators, Equipment Upgrades, Modifications, Problems, Solutions, Tips, Tricks. ------ Dla pasjonatów Hiend Audio, najwyższej wierności odtwarzania muzyki na sprzęcie budowanym, modyfikowanym samemu. Wiedza: elektronika, układy lampowe i krzemowe, wzmacniacze, głośniki, kolumny, tuby, DAC, kable, DIY, porady, sztuczki, problemy, rozwiązania, tor audio.

«

»

Feb 19 2015

Print this Post

Polski ‘PanzerHolz’ … czyli LIGNOFOL

Lignofol

Lignofol 2

Materiał drzewny warstwowy prasowany na gorąco pod wysokim ciśnieniem z fornirów bukowych lub brzozowych powlekanych specjalnymi żywicami fenolowymi. Cienkie arkusze fornirów nasączane są żywicą, która przenika do struktury komórkowej drewna. Następnie w fazie prasowania w wysokiej temperaturze następuje jej utwardzenie. Dzięki temu otrzymany materiał ma znacznie wyższe właściwości fizyczne i mechaniczne niż drewno wyjściowe.

Jest to specjalne tworzywo drzewne o bardzo wyjątkowych właściwościach mechanicznych i użytkowych, bardzo twarde i trwałe. Stosowany jest tam, gdzie wymagana jest odporność na trudne warunki eksploatacyjne: od kół zębatych przekładni, poprzez rolki podajników przemysłowych, blaty obrabiarek do drewna. Wyjątkowa budowa lignofolu zapewnia również ochronę przed promieniowaniem, co jest wykorzystywane w niektórych zastosowaniach medycznych i wojskowych.

Jednak lignofol nie jest tylko materiałem do zastosowań przemysłowych. Pomimo swojej twardości daje się stosunkowo łatwo obrabiać, w związku z czym wykorzystywany jest do produkcji ekskluzywnych elementów galanterii drzewnej i innych.

Produkt jest dostępny u:

http://www.sklejka-kielce.pl/Produkty/Lignofol.html

Produkują go w trzech odmianach, jako:

  • Lignofol arkuszowy,
  • Lignofol samosmarowny, oraz
  • Lignofol Delta.

LIGNOFOL ARKUSZOWY

Jest to tworzywo drzewne otrzymywane przez sklejanie na gorąco pod wysokim ciśnieniem fornirów z drewna bukowegoo grubości 0,8 mm klejem fenolowo-formaldehydowym w roztworze wodnym.
W zależności od kierunku włókien w sąsiednich warstwach, produkowany jest lignofol arkuszowy krzyżowy (sąsiadujące warstwy są układane pod kątem prostym względem siebie) oraz lignofol arkuszowy równoległy wzmocniony (kolejne forniry są układane włóknami w tym samym kierunku, za wyjątkiem kilku warstw ułożonych prostopadle dla wzmocnienia całej płyty).

Ciekawostką jest to, że w przeciwieństwie do zwykłych sklejek oraz wbrew intuicji, lignofol równoległy wzmocniony ma lepsze właściwości mechaniczne niż lignofol krzyżowy. Wynika to z faktu, że w procesie formowania, płyty lignofolu prasowane są przy bardzo wysokich ciśnieniach do 20 MPa i krzyżowa konstrukcja sprawia, że włókna nie dają się tak łatwo upakować w czasie prasowania, jak to ma miejsce w przypadkuukładu równoległego.

LIGNOFOL SAMOSMAROWNY

Jest to tworzywo drzewne otrzymywane przez sklejanie na gorąco pod wysokim ciśnieniem fornirów z drewna bukowegoo grubości 0,6 mm powlekanych klejem składającącym się z żywicy fenolowej z dodatkiem m.in. oleju maszynowego. Stosowany jest w sytuacjach wymagających ograniczenia tarcia, na przykład na panewki wałów maszyn. Produkowany jest w dwóch odmianach: o budowie krzyżowej i o budowie równoległej wzmocnionej.

Lignofol 1

LIGNOFOL DELTA

Jest to tworzywo drzewne otrzymywane przez sklejanie na gorąco pod bardzo wysokim ciśnieniem fornirów z drewna brzozowego o grubości 0,5 mm klejem fenolowo-formaldehydowym w roztworze spirytusowym. Jest to specyficzny rodzaj lignofolu o właściwościach lepszych od lignofolu arkuszowego, przeznaczony głównie do specjalnych zastosowańw przemyśle lotniczym.

Właściwości lignofolu:

Parametry fizyczne i mechaniczna Jednostka miary Lignofol techniczny Lignofol samosmarowny
BN-75/7126-02, BN-74/7126-01
równoległy wzmocniony krzyżowy równoległy wzmocniony krzyżowy
Gęstość (min) kg/m3 1200 1200
Wilgotność % 4-8 4-8
Wytrzymałość na zginanie (min) MPa 177 118 177 103
Wytrzymałość na rozciąganie (min) MPa 167 108 - -
Wytrzymałość na ściskanie (min) MPa 118 100 118 88
Wytrzymałość na ścinanie w płaszczyźnie
równoległej do włókien w stanie suchym (min)
MPa 14 13 10 9
Wytrzymałość na ścinanie w płaszczyźnie
poprzecznej do włókien w stanie suchym (min)
MPa - - 9 8
Twardość wg Brinella (min) MPa 157 167 108 118
Udarność (min) kJ/m2 59 34 59 54
Nasiąkliwość po 24 h w wodzie (max) % 8 16
Spęcznienie po 24 h w wodzie mierzone
prostopadle do warstw (max)
% 6 10

Format standardowy:

  • 1000 x 1500 mm

Grubości:

  • 5-120 mm

Inne formaty i grubości po uzgodnieniu.

Możliwości obróbki:

  • cięcie na mniejsze formaty na formatyzerkach.

A dlaczego Ziggy o tym pisze?   No bo przecież to wymarzony materiał na plintę do gramofonu DIY.   Super materiał na pudła wszelakie do Waszych urządzeń Audio.

Nie wspominając oczywiście o obudowach kolumn głośnikowych.

Hmmm … O właśnie … A czy wspominałem już że możliwe jest zamówienie “specjalne” tego materiału w formie sprasowanej kanapki, np. z wkładką gumową we wnętrzu?

Specjalność polega tutaj na specjalnej cenie, oraz związana jest z okolicznością, że wiąże się z pewną minimalną dopuszczalną wielkością zamówienia. Od razu zasugeruję, iż nie jest to wielkość “zaporowa” np. dla manufaktury, która zajmuje się niewielką produkcją obudów kolumn na DIY zamówienie.

A jak sobie tak szczerze pogadacie z producentem – to kto wie, może jakie inne konfiguracje rzeczonej kanapki możliwe do wykonania będą?

No Free Lunch, oczywiście …

:)

No, ale skoro pora na lunch, to nasuwa się oczywiście kwestia CENY.

Z ceną to jest tak:
Po ile ?
Po pięć.
A co po pięć ?
A co po ile ?

Cena materiału oczywiście zależy od obranego rodzaju (arkusz, delta, samosmarowny), oraz od wybranej grubości.  Jeśli chodzi o gabaryty, to jest sprzedawany w arkuszach 1 x 1,5 metra.
Słusznie zgadujecie, że cena jest uzależniona od obranej grubości, którą o ile dobrze pamiętam można wybrać w zakresie od 5 mm grubości, aż po 120 mm grubości.

Jedyne co mogę Wam ujawnić w kwestii ceny:

Jeśli punktem odniesienia jest dla Was cennik niemieckiego dostawcy drewna “PanzerHolz”, to zapewniam Was iż będziecie bardzo miło zaskoczeni.  Ceny są przystępne i rozsądnie skalkulowane pod warunki polskiego hobbisty DIY.

Aha, no i proszę, nie pytajcie mnie, ile waży arkusz w formacie: 1 metr x 1,5 metra x 12 cm.

Natomiast bystrzaki na pewno zauważyły już w tabelce powyżej, że gęstość tego materiału to jest 1,2 tony na metr sześcienny.

:)

Pozdrawiam,

Z.

 

Permanent link to this article: http://hiend-audio.com/2015/02/19/polski-panzerholz-czyli-lignofol/