Hiend Audio, DIY, Hi-Fi, Stereo, Electronics site, for lovers of high-fidelity music reproduction. High-End Vacuum Tubes. Silicon. Do-It-Yourself Audio Systems. Schematics: amplifiers, speakers, horns, CD, DAC. Circuits, Topologies, Acoustics, Cables, Speakers, Voltage Regulators, Equipment Upgrades, Modifications, Problems, Solutions, Tips, Tricks. ------ Dla pasjonatów Hiend Audio, najwyższej wierności odtwarzania muzyki na sprzęcie budowanym, modyfikowanym samemu. Wiedza: elektronika, układy lampowe i krzemowe, wzmacniacze, głośniki, kolumny, tuby, DAC, kable, DIY, porady, sztuczki, problemy, rozwiązania, tor audio.

Print this Page

‘Prawdopodobnie’ najlepszy DIY rezystor świata ;)

‘Prawdopodobnie’ najlepszy DIY rezystor świata ;)

 

Znacie takie rezystory prestiżowej firmy DUELUND, takie co są uwielbiane przez Hiend-Audio Audiofili ?

Te, za które są gotowi płacić po 12 funtów brytyjskich za sztukę (dolicz do tego koszty cła i transportu ) ?

Kiedy ostatnio byliście w swoim osiedlowym sklepie papierniczym ?

W sklepie papierniczym kupujemy komplet grafitów KOH-I-NOOR o całym możliwym spektrum twardości, czyli jak następuje:

9B, 8B, 7B, 6B, 5B, 4B, 3B, 2B, B, HB, H, 2H, 3H, 4H, 5H, 6H, 7H, 8H, 9H, 10H.

Całkowita wartość inwestycji – około 12 złotych.

Stosownie do potrzebnej nam rezystancji wynikowej, wybieramy pręt o stosownej twardości. Te miękkie mają małą wynikową rezystancję (rzędu pojedynczych ohmów). Te najtwardsze – osiągają nawet 280~300 ohmów.

Zapalniczką opalamy końcówki z tłuszczu – ale nie za mocno i bez przesady. Rekomendowane gdzie indziej metody typu wypalania “po całości” na kuchence elektrycznej – moim zdaniem nie zdają egzaminu i są zbyteczne … grafit kruszeje od takiego opalania, jeśli przesadzimy.

 

Wysokiej jakości rezystor DIY

Wysokiej jakości rezystor DIY

Tak więc po 10~15 sekund opalamy zapalniczką każdą końcówkę średnim płomieniem, celem pozbycia się wierzchniej warstwy ochronnej i tłuszczu. Gdy wystygnie, przecieramy do czysta papierem toaletowym.

 

W imadełku mocujemy wiertło tyłem do przodu, czyli gładką średnicą “na zewnątrz”. Oczyszczony drut miedziany 0,8mm lub srebrzankę 0,8mm owijamy ciasno wokół wiertła. Robimy końcówkę typu “spiralka” – gdzieś tak 5~6 zwojów. Przydadzą się małe obcążki. Uwaga: tej “krótkiej” końcówki na końcu spiralki – nie doginamy “na równo” do samej powierzchni wiertła. Niech sobie lekko sterczy, lekko odstaje,gdzieś tak o ćwierć milimetra ponad powierzchnię cylindra wiertła. Pomiędzy zwojami POZOSTAWIAMY małą szparę, gdzieś tak ćwierć milimetra, aby między kolejnymi zwojami, przez drobne prześwity, widać było powierzchnię wiertła.

Zdejmujemy spiralkę z wiertła. Jeśli to było wiertło 2mm, to minimalnie “zacieśniamy” tą spiralę, przez lekkie dodatkowe “skręcenie” jej, w kierunku takim, aby minimalnie zmniejszyć jej średnicę wewnętrzną. Właśnie wykonaliśmy pierwszą “nakrętkę”. Teraz nakręcamy tą nakrętkę na koniec pręcika grafitowego, najlepiej od strony niezaostrzonej. Krawędzią prowadzącą dla procesu nakręcania to jest właśnie ta lekko uniesiona, krótka końcówka, której celowo nie doginaliśmy do powierzchni wiertła, ta taka lekko uniesiona. Ona jest krawędzią “prowadzącą” która ułatwia “złapanie” powierzchni pręta grafitowego i rozpoczęcie procesu nakręcania.

Nakręcanie powinno się odbyć bez większych problemów – kręcimy trzymając długą końcówkę, a czynność ta ma naturalną tendencję do “luzowania” / “powiększania średnicy spiralki. Proces nakręcania wiąże się z minimalnym wyoraniem bruzdy na powierzchni grafitu. Tym się nie przejmujemy. Tak ma być. Zależy Nam bowiem na w miarę ciasnym spasowaniu spiralki i grafitu – jeszcze PRZED lutowaniem.

Po nakręceniu pierwszej nakrętki / końcówki (tej pierwszej) – od razu grzejemy lutownicę 100 Watową. Lutownica musi być mocna. Jeśli chodzi o samo spoiwo, to stosowałem mieszankę pół na pół z następujących dwóch spoiw: Cyna zwyczajna OŁOWIOWA typu 60/40, oraz cyna bezołowiowa z zawartością srebra 4%. Można oczywiście ( a raczej trzeba nawet ) stosować kalafonię. Jak macie roztwór, to najlepiej zmoczyć całą końcówkę wraz z spiralką. Rozgrzewamy całą końcówkę spiralki wraz z grafitem który jest w środku spiralki do bardzo wysokiej temperatury (jak na standardy lutowania).

Grafit trzymamy w rękawiczce, bo przewodzi ciepło, i można się poparzyć, gdy to ciepło się rozpłynie po całej długości pręta. Cynę wpuszczamy wprost w szczeliny pomiędzy zwojami spiralki. Cyny dajemy obleśnie dużo – dokładnie tyle, aby jeszcze nie skapnęła z całej tej końcówki od “nadmiaru”. Gdy cyna jest jeszcze płynna i pływa dookoła końcówki, zaczynamy obracać tym całym pręcikiem wraz z nakręconą końcówką poziomo, dookoła osi pręta grafitowego, w taki sposób, aby cyna się równomiernie rozłożyła po obwodzie, stopniowo stygła i osadzała, tworząc jednolitą bryłę. Staramy się tak kręcić, aby cyna od strony pręta grafitowego będącego naszym późniejszym opornikiem osadziła się w miarę równo na obwodzie. Robimy to wszystko w rękawiczkach, bo zanim ta cyna wystygnie, to cały pręt grafitowy rozprowadzi ciepło po całej swojej długości i można się poparzyć.

Wysokiej jakości rezystor DIY

Wysokiej jakości rezystor DIY

Gdy to wszystko wystygnie, przygotujemy sobie ohmomierz z krokodylkami.

Gdy cyna wystygnie, to przy okazji spiralka również wystygnie. Gdy to wszystko było gorące, to się porozszerzało, w szczególności zaś powiększyła się nieco średnica naszej ciasnej spiralki. Płynna cyna weszła w otwory pomiędzy zwojami, a dzięki kalafonii – dotarła aż do samej powierzchni grafitu. Gdy to wszystko wystygło, to spiralka skurczyła się i zacisnęła się w morderczym uścisku na cynie i na graficie. Stygnąca cyna już nie zdołała wypłynąć ze szczeliny, więc ten morderczy uścisk stygnącej spiralki jest tym bardziej morderczy, a kontakt jest wysoce zawodny i bardzo wysokiej jakości. Jeszcze nie zdarzyło mi się mieć “problemów” z nie-kontaktem tak wykonanej końcówki na którymś z końców tak wykonanych rezystorów.

Robiąc kolejną, drugą końcówkę / nakrętkę, to jeszcze zanim zaczniemy ją nakręcać, JUŻ włączamy ohmomierz i podłączamy krokodyle do obu końcówek. W TRAKCIE nakręcania mierzymy na bieżąco rezystancję. To co teraz zmierzymy będzie miało tendencję do wykazywania większej oporności, niż ta, jaka się później “okaże”, docelowo po zalutowaniu. To chyba wynika ze słabej powierzchni kontaktu. Ale nie przejmujemy się tym. Robiąc np. 25 ohmów, to ustawiłbym nakrętkę na 26~27 ohmów.

Zalutujemy teraz drugą końcówkę, rozprowadzając równomiernie cynę i OD RAZU, na gorąco, zmierzymy rezystancję, jaka wyszła. Rezystancja “na gorąco” – będzie inna. Ciekawa obserwacja, jak się zachowuje rezystancja w miarę, jak cały nasz rezystor stygnie. Odczekamy teraz 10 minut, aż rezystor całkowicie wystygnie do temperatury pokojowej (zaznaczam: pokojowej, a nie “prawie” pokojowej – to jest wielka różnica ! ).

Zmierzmy teraz ohmomierzem, ile wyszło. Czy jest OK ? Jeśli tak, to super. Jest wynikowa wynosi nie tyle, ile było potrzeba, to rozgrzewamy końcówkę po stronie naostrzonej części pręta grafitowego (czyli ta druga) i lekko, na gorącej cynie, odkręcamy nakrętkę lub ją dokręcamy, w taki sposób, aby mniej więcej “na oko” wstrzelić się z korektą o długość, jaka będzie potrzebna, aby rezystancję skorygować.

Jak będziemy robić drugi opornik ten taki “bliźniaczy, sparowany”, to staramy się drugą nakrętkę w drugim oporniku nakręcić tak, aby multimetr pokazywał tyle co poprzednio, czyli np. te uprzednio “mierzone na zimno, przed zalutowaniem”: 26~27 ohmów. Ale jeśli porównujemy długości sztyftów, i okaże się, że jakaś zupełnie “inna” nam teraz wyszła (np. różni się o więcej jak o 3mm długości) – to raczej chyba mamy do czynienia ze słabym kontaktem spiralki z powierzchnią grafitu. W takiej sytuacji zawsze lepiej “wychodzi”, gdy jako kryterium rozstrzygające przyjmiemy linijkę ze skalą milimetrową, a nie wskazania ohmomierza. Lutując drugą końcówkę możemy próbować mierzyć opór “na gorąco”, w trakcie lutowania, starając się tak utrafić z kręceniem nakrętki, aby był podobny do tego, co zmierzyliśmy “na gorąco” w poprzednim egzemplarzu opornika.

Gdy opornik wystygnie do temperatury pokojowej – mierzymy i porównujemy stopień “sparowania” naszych rezystorów. W razie potrzeby – rozgrzewamy jedną z końcówek i przy płynnej cynie robimy korekcyjny ruchy obrotowe (dokręcanie / odkręcanie) tą końcówką – stosownie do potrzeb i do wielkości potrzebnej korekty.

To tyle.

U mnie w DAC-u te rezystory mają 280 ohm i nieprędko zamienię je na cokolwiek innego. Można by co najwyżej rozważyć zrobienie ich jako dwie połówki, żeby obie końcówki miały z jednej i tej samej strony, tak aby strasznie wielkiej pętli (anteny) nie tworzyły te ich doprowadzenia w powietrzu.

Do zwrotnic głośnikowych, tam gdzie potrzebne rezystancje z zakresu 1~10 ohm, do głośników wysokotonowych, to raczej te miększe pręty 2mm bym polecał, gdzieś tak od 5B do HB, w zależności od potrzeb.

Do tranzystorowych wzmacniaczy mocy, tam gdzie są potrzebne rezystory mocy do emiterów tranzystorów mocy, o wartościach rzędu np. 0,22 Ohma, to zdecydowanie polecam wkłady KUBUŚ, takie dla dzieci, twardość HB. One są grubasy o średnicy 6,5mm, więc dobre właściwości w zakresie obsługiwanej “mocy” mają.

{{{ Test na akumulatorze samochodowym wykazuje, iż potrafią też ładnie świecić. :) Eksperyment prowadzimy w goglach, bo niektóre wybuchają ! }}}.

Ostatnio widziałem, że pojawiły się również w sprzedaży pręty 2mm o twardości 10H … tych jeszcze nie mierzyłem, bo jak kupowałem pręty grafitowe na swoje potrzeby, to wtenczas nie było takich w ofercie. Jak ktoś zmierzy 10H “od końca do końca”, a jeszcze lepiej – jak zrobi gotowy rezystor z końcówkami na pręcie 10H, od końca do końca, to uprzejma prośba o informację na email’a, ile wynosi ta maksymalna możliwa do osiągnięcia rezystancja. Na 9H udało mi się podskoczyć do 280 ~290 ohmów, ale to był maks.

… A teraz PYTANIE ZA 100 punktów: …

Czy ktoś już może rozbierał, rozbebeszył KONDENSATOR SYGNAŁOWY DUELUND’-a ???

Bardzo mnie ciekawi, co TAM jest w środku. No i czy stół kuchenny i obcęgi wystarczą, aby coś podobnego samodzielnie wykonać …

Pozdrawiam,

zjj_wwa

audio, DIY, hiend, audio-hiend, hiend-audio, HiEnd, diy, tube, tetrode, pentode, triode, tetroda, pentoda, trioda, hi-end, Hifi, HiFi, Hi-Fi, amp, amplifier, Amplifier, amplifiers, high-end, highend audio, highend-audio, audio highend, audio-highend, amps, analogowy, CD, DAC, digital Do-It-Yourself, Hi-End, hifi, hi-fi, transistor, diode, tranzystor, dioda, diody, kolumny, lampy, loudspeaker, Loudspeakers, music, napęd, odtwarzacz, player, preamp, preamplifier, przedwzmacniacz, reproduction, stereo, wzmacniacz, operacyjny, wzmacniacze, Amplifiers, Amps, analog, analogowo-cyfrowy, converter, cyfrowa, cyfrowe, cyfrowy, elektroda, elektrody, głośnik, głośnika, głośnikami, głośnikowe, głośnikowy, kolumna, lampowe, lampowy, listen, listening, muzyce, muzyka, muzykę, odtwarzanie, Op-Amp, Op-amps, Preamp, Preamplifier, preamplifiers, preamps, przedwzmacniacza, przedwzmacniacze, Przedwzmacniaczy signal, signal-path, speaker, speakers, sygnał, sygnały, system, valve, video, Wzmacniacz, wzmacniacza, wzmacniaczy, Yourself, analogowa, analogowe, analogowo, Audio, conversion, converters, diode, Diode, elektrod, elektrodach, elektrodami, głośnikach, głośniki, głośnikiem, głośnikom, głośników, głośnikowych, głośnikowymi, interconnect, kolumn, kolumną, kolumnach, konwerter, krzem, krzemowa, lamp, lampa, lampowa, MKP, MKT, muzyką, muzyki, op-amp, Opamps, pentod, pentoda, pentode, pentody, Preamplifiers, przewód, przewody, silicon, Stereo, sygnale, sygnałem, sygnałowi, sygnału, tranzystory, trioda, triode, Triody tube, tubes, valves, Wzmacniacze, ADC, Analogowo-Cyfrowy, Analogowy, cable, cables, dioda, electrolytic, elektrodą elektrodzie, elektrolit, elektrony, głośnikowa, głośnikowi, głośniku, interconnects, kabel, kable, kondensator, kondensatory, krzemem, krzemie, krzemowy, lampach, lampie, Lampy, Loudspeaker, loudspeakers, Napęd, Odtwarzacz, Opamp, operacyjne, operacyjny, opornik, opornika, oporników path, pentodach, Pentode, pentodom, Player, płytka, Preamps, Przedwzmacniacz, Przedwzmacniacze, Reproduction, resistor, resistors, rezystor, rezystora, Signal, słuchać, słuchanie, transistor, transistors, tranzystor, tranzystora, tranzystorowa, triodą, triodach, triodzie, Tubed, Analog, capacitor, Cyfrowa, Cyfrowe, Cyfrowy, diod, diodach, diody, electron, Elektroda, elektrodom, Elektrody, elektrolita, elektrolity, elektron, elektronami, elektronowe, elektronu, foliowe, foliowy, Głośnik, Głośnika, Głośnikach, Głośnikami, Głośniki, Głośników, Głośnikowe, Głośnikowy, ic, Kolumna, kolumnami, kolumnie, kolumnom, Kolumny, kondensatora, Konwerter, Krzem, krzemowe, Lampowe, Listen, Listening, Muzyce, Muzyka, Muzyką, Odtwarzanie, OpAmp opamp, operacyjnego, operacyjnemu, opornikach, opornikami, oporniki, opornikom, opornikowi, oporniku, PCB, Pentody, Przedwzmacniacza, przedwzmacniaczy, rezystorach, rezystorom, rezystorów, rezystory, ścieżka, Signal-path, Speaker, Speakers, srebrny srebro Sygnał, Sygnały, System, tranzystorem, tranzystorowe, tranzystorowy, triod, triodom, Valve, Video, Wzmacniacza, Wzmacniaczy, Analogowa, Analogowo, Analogowo-cyfrowy, capacitors, diodom, Elektrodach, Elektrodami, elektrolicie, elektrolitów, elektronów, elektronowy, Głośnikiem, Głośnikom, Głośnikowi, Głośnikowych, Głośniku, IC, Kolumn, Kolumną, Kolumnach, Kolumnami, kondensatorów, kondensatorze, krzemowej, krzemowych, krzemu, Lamp, Lampa, Lampowa, Lampowy, Muzykę, Muzyki, Op-amp, OpAmps, Oporniki, Pentod, Pentoda, pentody, pentodzie, polipropylene, polistyrene, Przewód, Przewody, Ścieżką, Ścieżkami, Silicon, Sygnale, Sygnałem, Sygnałowi, Sygnału, trace, Trioda, Triode, triody, Tube, Tubes, Valves, Cable, Cables, Dioda, Diody, diodzie, Electrolytic, Elektrod, Elektrodą Elektrodzie, Elektrolicie, Elektrolit, Elektrolita, elektrolitami, elektrolitowi, Głośnikowa, Kabel, Kable, kondensatorami, kondensatorem, kondensatorom, kondensatorowi, Kondensatory, Krzemem, Krzemie, Krzemowa, Lampach, Lampie, Operacyjne, Operacyjny, Opornik, Opornika, Oporników Path, Pentodach, Pentodom, Resistor, Resistors, Rezystor, Ścieżki, Słuchanie, Transistor, Transistors, Tranzystor, Triodą, Triodach, Triodzie, Tubed, .ape, .eac, .flac, amper, ape, Capacitor, Capacitors, Diod, Diodach, Diodom, Diodzie, drukowana, Drukowana, eac, Electron, Elektrodom, elektrolitach, Elektrolitach, Elektrolitami, Elektrolitów, Elektrolitowi, Elektrolity, Elektron, Elektronami, Elektronów, Elektronowe, Elektronowy, Elektronu, Elektrony, flac, Foliowe, Foliowy, Głośnikowymi, Interconnect, Interconnects, Kolumnie, Kolumnom, kondenastorach, Kondenastorach, Kondensator, Kondensatora, Kondensatorami, Kondensatorem, Kondensatorom, Kondensatorów, Kondensatorowi, Kondensatorze, Krzemowe, Krzemowej, Krzemowy, Krzemu, Operacyjnego, Operacyjnemu, Opornikach, Opornikami, Opornikom, Opornikowi, Oporniku, Pentodzie, Polipropylene, Polistyrene, Rezystora, Rezystorach, Rezystorom, Rezystorów, Rezystory, Ścieżka, Tranzystora, Tranzystorem, Tranzystorowa, Tranzystorowe, Tranzystorowy, Triod, Triodom, volt, wat, watt, wolt, voltage, current, voltage regulator, capacitance multiplier, gyrator, low-noise, high-voltage, HV, Salas, regulator, coupling, interstage, inter-stage, rectifier, prostownik, bridge, mostek, choke, dławik, transformer, transformator, transformers, transformatora, transformatory, dławiki, chokes, dławika, dławików, dławików, cyrklotron, circlotron, transil, transile, warystor, waricap,

Permanent link to this article: http://hiend-audio.com/prawdopodobnie-najlepszy-diy-rezystor-swiata/